Bursztyn jeszcze nie tak dawno był na wagę złota, często zastępował pieniądze i przyczyniał się do bogactwa ludzi, którzy go wydobywali i sprzedawali. W dzisiejszych czasach obróbka bursztynu wygląda trochę inaczej, przy zastosowaniu nowych technik. Bursztyn nadal jest cenną ozdobą, która stała się na powrót bardzo modna.
Jak wygląda obróbka bursztynu i jakie techniki są stosowane?
W pierwszych amuletach królewskich i figurkach najczęściej przedstawiających osoby święte bursztyn odgrywał bardzo ważną rolę. Natomiast wybór odpowiedniego kamienia do produkcji był decydujący czy obróbka bursztynu się uda i będzie dobrze skomponowana do na przykład srebra.
Do procesu obróbki najczęściej oddawano twardy i czysty surowiec. Ważne było, aby bursztyn był pierwotnych, naturalnych kształtów bryły z naturalnymi otworami, które nazywają się nadziaki. Zwierzchlinę, czyli wierzchnią korę usuwano przy pomocy zaostrzonego kamienia. Natomiast duże bryły dzielono kością lub specjalnie skręconej i lekko zwilżonej nici i wyostrzonym kamieniem. Aktualnie bursztyn poddawany wysokiej temperaturze w wielkim piecu i pod okiem jubilera przy pomocy narzędzi specjalistycznych wycinany.
Jakie ozdoby z bursztynu wybrać?
Współcześnie jubilerzy, zwłaszcza gdańscy artyści wykonują niemalże dzieła sztuki z wykorzystaniem bursztynu. Bogactwo form w stylu klasycznym jak nowoczesnym. Bardzo popularne jest łączenie bursztynu ze srebrem, stalą, oraz innymi metalami, a także drewnem. Całość tworzy niepowtarzalny wzór i wyjątkowe dzieło jubilerskie. Sama biżuteria z dodatkiem bursztynu jest droga i niełatwo dostępna. Aby zrobić wyjątkowy prezent w postaci bursztynu najlepiej wybrać się nad Morze Bałtyckie. Wydobywanie bursztynu nadal polega na wyszukiwaniu go przy wybrzeżu, na plażach w okresie wiosennym i jesiennym. Często w małych sklepikach i targowiskach widzimy ozdoby z bursztynu, jednak z o wiele niższą ceną niż zazwyczaj. Warto sprawdzić czy nie jest to podróbka. Najlepszym sposobem na sprawdzenie bursztynu jest podpalenie go. Prawdziwy bursztyn nie pali się, a wszystkie bursztynopodobne sklejki czy sztuczna żywica zaczną się palić. Kolorów i odcieni barw z bursztynu jest kilka, ale w oryginale są spotykane trzy kolory: złoto-brązowy, zielony i czarny.