Budowle z poliwęglanu spotykane są w głównie w ogrodnictwie, w którym prym wiodą szklarnie poliwęglanowe. Ich stalowa konstrukcja i dobrze rozplanowana wielkość pozwalają na zamontowanie odpowiedniej wielkości płyt z poliwęglanu komorowego, który nie tylko doskonale przepuszcza światło, ale również chroni wnętrze szklarni przed nadmiernym wpływem temperatury z zewnątrz. Zastosowanie poliwęglanu zamiast szkła doskonale wpływa na rośliny produkowane wewnątrz szklarni, a szklarnie poliwęglanowe mają szereg również innych zalet.
Zalety poliwęglanu komorowego
Płyty z poliwęglanu komorowegp, które są wykorzystywane do tworzenia ścian szklarni, zapewniają odpowiedni poziom dostępu światła, ponieważ przepuszczają ponad osiemdziesiąt procent promieni słonecznych. Oprócz tego charakteryzują się świetną izolacją termiczną, dzięki czemu temperatura na zewnątrz szklarni nie jest tak bardzo istotna, jak w przypadku posiadania szklarni stworzonej ze szkła lub innego materiału niż poliwęglan.
Zdecydowanie jest to również materiał bardzo wytrzymały zarówno na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, jak i na temperaturowe, gdyż zakres temperatury jego stosowania wynosi od minut czterdziestu stopni do plus stu dwudziestu stopni Celsjusza.
Szklarnie poliwęglanowe i ich budowa
Dzięki możliwości zakupienia gotowej konstrukcji stalowej naszej szklarni i skorzystania z niezwykle lekkich płyt poliwęglanu komorowego możemy być pewni, że złożenie naszej szklarni będzie zdecydowanie mniej pracochłonne niż w przypadku budowania szklarni szklanej. W przypadku szklarni poliwęglanowej odchodzi zmartwienie o małą wytrzymałość elementów, które nie stłuką się przy zbyt intensywnej budowie. Poza wszystkim niezwykle istotna jest tutaj lekkość materiału. Ogólny ciężar szklarni z poliwęglanu będzie zdecydowanie niewielki, co oznacza, że jej montaż i demontaż nie będzie stanowił większego problemu.