Jakie zastosowanie w naszym życiu mają tworzywa sztuczne?

Plastik zawładnął światem, choć jego początki sięgają zaledwie początku XX wieku, to teraz jest on niezbędnym tworzywem sztucznym. W przyrodzie nie występuje, a jego głównym surowcem jest bakelit, obok takich tworzyw jak celuloid i parkesina. Jego twórcą jest Leo Baekeland, stąd nazwa bakelit. Współczesna technologia pozwala na wykorzystanie tych surowców sztucznych w niemalże każdym aspekcie życia. Przybliżmy temat jak wygląda sama produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych. Na początku surowce obrabiano w wysokiej temperaturze i poddawano obróbce termicznej. Pierwsze wyroby z tworzyw sztucznych służyły jako pomoce domowe lub narzędzia pracy.

Która produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych jest najlepsza?

Wyroby z tworzyw sztucznych otrzymujemy za pomocą różnych technik, ale tutaj skupimy się na trzech głównych i jednocześnie różnych od siebie technikach. Pierwsza z nich to wytrysk, gdzie potrzebujemy formy wytryskowej.

Droga technika wyrabiania elementów, które wymagają precyzji, jednak nie można nakładać poprawek. Druga z nich to skrawania. Tutaj potrzeba projektu i wzoru, a także przygotowanie szczegółowo procesu skrawanie elementów z polimidu. Bardzo dokładna technika, jednak żmudna praca i długi proces powstawania. Trzecia technika, najnowsza i wciąż rozwijająca się, to druk 3D. To technika, w której specjalne drukarki produkują poszczególne elementy z plastiku. Wystarczy zaprogramować drukarkę. Nie jest wymagany wcześniejszy projekt i przymiarki. A druk 3D może nawet wytworzyć elementy medyczne, to jak sztuczną nogę lub zastawkę sercową, a także prototypy pojazdów. Wystarczy model 3D, a koszty są nie większe od poprzednich technologii.

Jakie zastosowanie mają tworzywa sztuczne w życiu?

Na świecie nie ma już chyba domostwa, gdzie nie używa się wyrobów z tworzyw sztucznych. Począwszy od kabli łączności, po pilot czy akcesoria kuchenne i kosmetyczne, a nawet ubrania. Tworzywa sztuczne zmieniły dotychczasowy świat i wpłynęły na rozwój gospodarczy. Choć mówi się o zanieczyszczaniu planety to warto pamiętać, iż rozsądne korzystanie z tworzyw sztucznych może przynieść lepsze rezultaty. Druk 3D jest najczęściej wybieraną technologią przez nowoczesne firmy. Choćby obudowa telefonu czy etui jest produkowane za pomocą komputerów i laserów. Takie elementy, codziennego użytku, wykonuje się z polistyrenu, polietylenu, polipropylenu.