Bitwa o krzyże w miejscach publicznych (2009/2010) - TajemnicaMilosci.pl - mapa odkrywania prawdziwego szczęścia i pokoju serca

Tajemnice miłości

Newsletter

Shoutbox

Ostatnia wiadomość: 3 years, 4 Miesiące temu
  • CNotic: :D:D:D:D
  • CNotic: Hmm..
  • singularis: Trzeba...


Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać tu posty.

Załóż konto, jeśli nie masz

Partnerzy

www.znajomapolonia.com - Polacy wierzący, otwarci na wartościowe znajomości;

www.kjb24.pl - "Któż jak Bóg" (dwumiesięcznik o aniołach i życiu duchowym).

LogowanieNajnowsze komentarze

Zanim wyruszysz Pułapki tego świata Niepokojące inicjatywy Bitwa o krzyże w miejscach publicznych (2009/2010)
Bitwa o krzyże w miejscach publicznych (2009/2010) PDF Drukuj Email

Austria - kolejne pole bitwy z krzyżem

    Po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu nakazującym usunięcie krzyża w jednej z włoskich szkół (znana sprawa, szeroko nagłośniona przez media pod koniec 2009 r.), podobna sprawa poruszyła opinię publiczną w Austrii. Idąc za przykładem Włoch mieszkaniec Dolnej Austrii wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego swego kraju z żądaniem zdjęcia krzyży w przedszkolach.

    Wnioskodawca - zdecydowany ateista - uważał, że organizowanie uroczystości o charakterze religijnym oraz krzyże w przedszkolu, do którego uczęszcza jego córka, przeszkadzają w świeckim wychowywaniu dziecka. Narusza to również, według niego, prawo do wolności wyznania, a tym samym prawo do wzrastania bez przynależności do jakiejś religii. 

    O sprawie poinformował 17 grudnia austriacki dziennik „Der Standard“. Ojciec dziewczynki domagał się, aby z obowiązujących w Dolnej Austrii przepisów dotyczących przedszkoli, usunąć dwa sformułowania: jedno, które mówi, że personel przedszkolny wnosi istotny wkład w „wychowanie religijne i etyczne” oraz drugie, stwierdzające, że w przedszkolach, w których większość uczęszczających do nich dzieci jest wyznania chrześcijańskiego, należy zawieszać krzyże. 

    Informując o tym gazetę „Der Standard” zwracał on uwagę, że po wyroku Trybunału w Strasburgu na nowo rozgorzała dyskusja wokół krzyży. W listopadzie włoscy europarlamentarzyści zachęcili do sprzeciwienia się wyrokowi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że krzyże nie powinny wisieć w klasach szkolnych, ponieważ narusza to prawo uczniów do wolności wyznania. 

    Na początku grudnia 2009 roku Sejm RP znaczną większością głosów przyjął oświadczenie, w którym protestuje przeciwko wyrokowi Trybunału w Strasburgu. „Der Standard” podkreśla, że za przyjęciem tego oświadczenia głosowało 3 grudnia 357 posłów, a tylko 40 było przeciwnych. „Był to niezwykle dobitny wyraz protestu przeciwko zakazowi wieszania krzyży w klasach szkolnych” - zauważyła austriacka gazeta.

Źródło: KAI; www.piotrskarga.pl


”Młodzi Socjaliści” zechcieli ”odkrzyżowania” Polski

    W grudniu 2009 roku Stowarzyszenie „Młodzi Socjaliści” zwróciło się do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall z apelem o spowodowanie usunięcie symboli religijnych z polskich klas i sal wykładowych. Lewicka młodzieżówka wykorzystała wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (z października 2009 r.) uznający obecność krzyży we włoskich szkołach za niezgodny z prawem do wolności religijnej uczniów.

    „Młodzi Socjaliści” domagali się, by Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz podlegające mu kuratoria oświaty przekazały apel o usunięcie symboli religijnych dyrekcjom szkół. Chcieli doprowadzić do sytuacji, w której od Nowego Roku polscy uczniowie i studenci "mogli wrócić do szkół wolnych od symboli religijnych". Grozili, że jeśli tak się nie stanie, będą zmuszeni „dociekać swoich praw w ramach wymiaru sprawiedliwości, z Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu włącznie”.

    W odpowiedzi na apel, rzecznik MEN Grzegorz Żurawski stwierdził, że o wywieszeniu krzyży w szkole decyduje jej cała społeczność, a nie dyrektor placówki czy minister.

Źródło: www.piotrskarga.pl; rp.pl

Dodaj do:

naszaklasa    Digg    twitter    Facebook    Wykop    Gwar
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2010 Redakcja wortalu TajemnicaMilosci.pl

Bitwa o krzyże w miejscach publicznych (2009/2010) - TajemnicaMilosci.pl - mapa odkrywania prawdziwego szczęścia i pokoju serca