Witold Pilecki - wzór odwagi i patriotyzmu - TajemnicaMilosci.pl - mapa odkrywania prawdziwego szczęścia i pokoju serca

Tajemnice miłości

Newsletter

Shoutbox

Ostatnia wiadomość: 3 years, 5 Miesiące temu
  • CNotic: :D:D:D:D
  • CNotic: Hmm..
  • singularis: Trzeba...


Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać tu posty.

Załóż konto, jeśli nie masz

Partnerzy

www.znajomapolonia.com - Polacy wierzący, otwarci na wartościowe znajomości;

www.kjb24.pl - "Któż jak Bóg" (dwumiesięcznik o aniołach i życiu duchowym).

LogowanieNajnowsze komentarze

Bohaterowie współcześni Witold Pilecki - wzór odwagi i patriotyzmu
Witold Pilecki - wzór odwagi i patriotyzmu PDF Drukuj Email


Otrzymano 5 cze 2011.


Odwaga i patriotyzm Witolda Pileckiego przeszły do legendy. Ten żołnierz kampanii wrześniowej, członek tajnych organizacji wojskowych AK, dobrowolnie zdecydował się zostać więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - spędził tam blisko 3 lata.

Historycy piszą o nim, że był jednym z sześciu najwybitniejszych organizatorów europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Po klęsce wrześniowej był współzałożycielem konspiracyjnej organizacji Tajna Armia Polski, której podstawowym celem była walka o niepodległość kraju. Założone w Warszawie ugrupowanie obejmowało swoim zasięgiem nie tylko stolicę, ale także Lublin, Siedlce, Radom, Kraków. Pilecki postanowił jednak rozszerzyć działalność swojej organizacji o ludzi zamkniętych w Oświęcimiu. Wykorzystał łapankę na ulicach Warszawy, by dostać się do obozu. Przekroczył bramę Oświęcimia 22 września 1940 roku w drugim transporcie warszawskim, otrzymał numer 4859. Przez pierwsze tygodnie obserwował więźniów, poznawał życie w obozie i nastroje osadzonych. Zorientował się, że mimo wyniszczających warunków, stałego zagrożenia śmiercią, przejmującego uczucia głodu i zimna, pomimo bicia i terroru ludzie wykazują przemożną chęć odzyskania wolności.


Postanowił zorganizować i zjednoczyć więźniów. Zaczął tworzyć zalążki konspiracji, wybierając ludzi budzących absolutne zaufanie, o silnej osobowości i motywacji do działania. Początkowo byli to ludzie wywodzący się z Tajnej armii Polski, którzy znaleźli się w Oświęcimiu. Stopniowo organizacja rozrastała się, w jej szeregi przyjmowani byli nowi członkowie. Pilecki starał się nawiązać łączność z Komendą Główną ZWZ AK w Warszawie. Chciał przekazywać informacje o nieludzkich warunkach życia w obozie, o okrucieństwie Niemców i o możliwościach zbrojnego powstania więźniów przeciwko ich oprawcom. Gdy nadarzyła się okazja, przesłał raport do stolicy. Postarał się, by członkowie organizacji byli na bieżąco informowani o sytuacji w kraju. W tym celu zdobyli radio i wtajemniczeni więźniowie słuchali nocami komunikatów BBC. Później polecił wybudować radiostację, przekazywał światu dane o liczebności nowych transportów, o wysokiej śmiertelności i nieludzkich warunkach życia w obozie.


W Oświęcimiu działały też inne organizacje konspiracyjne. Witold Pilecki doprowadził do ich zjednoczenia, dzięki czemu obozowe podziemie liczyło przeszło tysiąc osób. Niemcy jednak szybko zorientowali się o istnieniu prężnej struktury podziemnej. Na wiosnę 1942 roku zaczęły się pierwsze aresztowania. Rozstrzeliwano podejrzanych o działalność konspiracyjną, organizacja została osłabiona. Pilecki wiązał porwane nici swojej tajnej siatki. W końcu postanowił uciec, by wymóc na Warszawie decyzję o rozpoczęciu powstania w obozie. Z dwoma inymi więźniami opuścił obóz w Wielkanoc 1943 roku. Wędrując nocami otarli do Bochni, gdzie czekali na nich przyjaciele i nowe dokumenty. Dowództwo AK nie wyraziło zgody na akcję zbrojną w Oświęcimiu ze względu na związane z tym liczne ofiary.


Pilecki na wolności kontynuował walkę z okupantem. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie, wierny żołnierskiej przysiędze, kierował wywiadem II Korpusu generała Władysława Andersa. Aresztowany pod fałszywym zarzutem współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i po fikcyjnym procesie, skazany został na karę śmierci. Rozstrzelano go 25 maja 1948 roku.Aktualnie powyższy tekst znajduje się na YouTube, od 3.09.2014 r., pod nw. filmem.


Niedługi film o W. Pileckim (YouTube): "Witold Pilecki - Ucieczka z Oświęcimia":

https://www.youtube.com/watch?v=QhQkfpY_7oUDodaj do:

naszaklasa    Digg    twitter    Facebook    Wykop    Gwar
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2010 Redakcja wortalu TajemnicaMilosci.pl

Witold Pilecki - wzór odwagi i patriotyzmu - TajemnicaMilosci.pl - mapa odkrywania prawdziwego szczęścia i pokoju serca